Алюмінієва індустрія

Алюмінієва промисловість
Попит стимулює пропозицію
Сьогодні ринок алюмінію поступається в обсязі лише ринку сталі, і попит на легкий метал постійно збільшується. З одного боку, економіка Китаю — країни, яка вже зараз споживає чверть виробленого в світі алюмінію, продовжує розвиватися приголомшливими темпами. Аналітики пророкують 7-14-відсотковий річний зростання автомобілебудівної галузі Піднебесної аж до 2011 року, 12-відсоткове збільшення витрат на будівництво в поточному 2007 році і, як мінімум,16-мільйонний поповнення міського населення щороку протягом наступних 8 років. Все це, на думку експертів, доведе частку Китаю в споживанні алюмінію до 36% вже в 2010 році.
З іншого боку, Європейський Союз розглядає можливість посилення вимог до викидів вуглекислого газу автомобільним транспортом, що неминуче призведе до збільшення попиту на легкий метал. Алюміній легше стали, його використання в автомобілебудуванні дозволяє робити сучасні машини набагато більш енергоефективними. Один кілограм алюмінію, використаного в автомобільній конструкції замість іншого, більш тяжкого металу, знижує загальне споживання бензину на 8,5 літрів, а викиди CO2 — на 20 кг. 10-відсоткове зниження ваги машини дає в результаті 9-процентне поліпшення в динаміці споживання їй палива.
Нарешті, збільшення цін на метали-субститути, такі як мідь і цинк, сприяють прямо пропорційного зростання попиту на алюміній в електроенергетиці, транспортної промисловості, будівництві та інших галузях.
Здавалося б, попит величезний, споживачі спроможні, прибутковість наявності — повинно бути багато компаній, що бажають заробити на виробництві крилатого металу. Але ситуація не така проста. Лідерами стають лише ті, хто не може повністю забезпечити виробничий цикл — видобуток сировини, виробництво глинозему і відновлення алюмінію — але і зробити це з максимальною економічною ефективністю.
Хто володіє сировиною, той володіє світом
Запаси бокситів, основної сировини алюмінієвої промисловості, дуже обмежені — в світі всього сім бокситоносных районів: західна і центральна Африка (основні поклади в Гвінеї); Південна Америка (Бразилія, Венесуела, Сурінам); Карибський регіон (Ямайка); Океанія і південь Азії (Австралія, Індія); Китай; Середземномор'я (Греція і Туреччина) і Урал (Росія). Основні родовища бокситів високої якості, з вмістом глинозему не менше 50%, вже поділені між найбільшими учасниками галузі. Іншим компаніям залишається або купувати глинозем на відкритому ринку і бути цілком залежними від ринкового коливання цін, або об'єднувати зусилля з власниками родовищ.

Найбагатші запаси бокситів у Об'єднаної компанії «Російський алюміній» (UC RUSAL), утворена в 2007 році шляхом злиття "РУСАЛа", СУАЛа і глиноземних активів Glencore (3,3 млрдтонн бокситів), а також у гірничо-металургійних гігантів Rio Tinto (3,29 млрдтонн) і CVRD (2,73 млрдтонн). Китайська Chalco йде на четвертому місці з загальними запасами в 1,92 млрдтонн. Входять до трійки лідерів за обсягом виробництва алюмінію Alcoa і Alcan контролюють запаси 1,89 і 0,38 млрд. тонн відповідно, що ставить їх у десятку найбільших «бокситовладельцев» на п'яте (Alcoa) і десяте (Alcan) місця.
Ці компанії входять в десятку провідних виробників глинозему: за оцінками аналітиків, Alcoa World Alumina and Chemicals (глиноземний бізнес Alcoa, в якому 60% акцій належать американській компанії, а 40% — австралійської Alumina Limited) виробить у 2007 році 19% від загальносвітового обсягу глинозему, UC RUSAL — трохи більше 14%, Chalco — 12%, Alcan — 8%, Rio Tinto — 4%, CVRD — 3%. Серед лідерів за обсягом виробництва глинозему також видобувна BHP Billiton (прогнозована частка в 2007 році — 6%) і норвезька Hydro Aluminium (3%).
Обмеженість сировини — це один з факторів, що визначають ключову тенденцію розвитку світової алюмінієвої галузі — її консолідацію. У 2007 році закрита угода по об'єднанню "РУСАЛа", СУАЛа і глиноземних активів Glencore. Rio Tinto висунула пропозицію про поглинання канадської Alcan, яка, в свою чергу, вже була учасником консолідаційного процесу, поглинувши у 2004 році французького алюмінієвого виробника Pechiney. Американська Alcoa також з'являється на сторінках преси як потенційний учасник угод по злиттю і поглинанню. За прогнозами аналітиків, і китайська алюмінієва промисловість стоїть на порозі змін: дрібні виробники, яких в Піднебесній більше сотні, або зливатися один з одним, або входити до складу Chalco.
Велика десятка
Але це поки завтрашній день. Сьогодні десятки лідерів з виробництва алюмінію виглядає наступним чином:

Коротко про самих компаніях:
Об'єднана компанія «Російський алюміній» — лідер світової алюмінієвої галузі. Продукція експортується клієнтам в 70 країнах світу. До складу компанії входять підприємства з видобутку бокситів і сієніт руди, виробництва глинозему, алюмінію, сплавів, фольги та пакувальних матеріалів на її основі, а також енергоактиви. На частку Об'єднаної компанії припадає близько 12,5% світового ринку алюмінію і 16% глинозему, що забезпечується виробничими потужностями, що дозволяють RUSAL виробляти 3,9 млнтонн алюмінію і 10,6 млнтонн глинозему на рік. Компанія створена в березні 2007 року в результаті об'єднання РУСАЛа", СУАЛа і глиноземних активів Glencore. В UC RUSAL працює 100 000 чоловік. Об'єднана компанія присутня в 17 країнах світу на 5 континентах.
Alcoa — один з провідних світових виробників первинного алюмінію, алюмінієвих виробів і глинозему. Компанія працює в області аерокосмічній, автомобільній, пакувальній і будівельній промисловості, на ринку комерційних перевезень та інжинірингових рішень. У Alcoa працює 129 тис. осіб у 44 країнах світу. У 2006 році компанія випустила 3,55 млнтонн первинного алюмінію. У Росії Alcoa належать ВАТ «Самарський металургійний завод» і ВАТ «Белокалитвинское металургійне виробниче об'єднання».
Аlcan — канадський виробник алюмінію, історія якого налічує більше 100 років. Сьогодні компанія — один з лідерів світової алюмінієвої промисловості, видобувний боксити, виробляє глинозем та алюміній. Входить в трійку лідерів по випуску конструкційних і пакувальних матеріалів. Обсяг виробництва первинного алюмінію склав в 2006 році 3,4 млнтонн. В компанії працює понад 68 000 чоловік, включаючи працівників спільних підприємств. Alcan присутня в 61 країні світу. У Росії компанія продає алюмінієву упаковку, в тому числі для тютюнових і косметичних виробів, і представлена офісами в Московській і Ленінградській областях. В даний час акціонери Alcan розглядають пропозицію про поглинання від австралійської Rio Tinto. Якщо угода буде схвалена, об'єднана компанія претендує на абсолютне лідерство за обсягами виробленого алюмінію.
Chalco або Aluminium Corporation of China Limited — найбільших виробник алюмінію і єдиний — глинозему в Піднебесній. Компанія утворена в 2001 році в ході роздержавлення алюмінієвої промисловості Китаю. У 2006 році Chalco справила 9,2 млнтонн глинозему і 1,6 млнтонн алюмінію. Всі активи компанії — чотири заводи, які виробляють глинозем та алюміній, один алюмінієвий і два глиноземних підприємства, а також науково-дослідний інститут — знаходяться в Китаї. Chalco не представлена в Росії.
Hydro Aluminium — одне з двох основних бізнес підрозділів норвезької компанії Norsk Hydro. Друге ключове напрям її діяльності — нафтова промисловість та енергетика. Hydro Aluminium — вертикально-інтегрований виробник з основним глиноземним виробництвом в Бразилії і Ямайці і алюмінієвими заводами в Австралії, Канаді, Німеччині, Норвегії та Словаччини. Компанія заявляла про намір будівництва алюмінієвого заводу і в Росії. У Hydro Aluminium працює близько 26 000 чоловік. Завдяки їм у 2006 році компанія випустила 1,8 млнтонн первинного алюмінію. Зараз представлена в нашій країні офісами в Москві і Санкт-Петербурзі.
BHP Billiton — найбільша гірничодобувна компанія в світі. В її нинішньому вигляді компанія існує з 2001 року, коли вона була утворена шляхом злиття австралійської Broken Hill Proprietary Company (BHP) та британської Billiton. Алюмінієве виробництво — лише одне з десяти напрямків бізнесу це австралійського гіганта. Загальні виробничі потужності компанії складають на сьогоднішній день більше 1 млнтонн алюмінію і 4 млнтонн глинозему на рік. Виробничі майданчики алюмінієвого підрозділу BHP Billiton знаходяться в Південній Африці, Австралії й Південній Америці. У Росії компанія не представлена.
Dubal або Dubai Aluminium — найбільший виробник алюмінію в Об'єднаний Арабських Еміратах. Почавши свою історію в 1979 році з однієї електролізної серії, здатної випускати лише 136 000 тонн легкого металу в рік, сьогодні Dubal — один з лідерів світової алюмінієвої промисловості з загальними потужності 900 000 тонн алюмінію на рік. У компанії працює 3240 співробітників. Основними ринками є Далекий Схід, Європа, Азія, Близький Схід, Середземноморський регіон і Північна Америка. У Росії компанія не представлена.
Rio Tinto Group ще одна диверсифікована гірничодобувна компанія в списку десяти провідних виробників алюмінію, з'явилася у своєму нинішньому корпоративному вигляді в 1997 році, переживши цілий ряд злиттів і поглинань. Виробництво алюмінію — одне з семи напрямків діяльності групи. Rio Tinto Aluminium видобувають боксити, виробляє глинозем і первинний алюміній, забезпечуючи 26% від загального обсягу легкого металу, виробленого в Австралії. Штаб-квартираподразделения, яке здійснює свою діяльність в Новій Зеландії, Австралії і Великобританії, розташований у р. Брісбейн, Австралія. В Rio Tinto Aluminium працює 5 000 чоловік. У Росії представництв поки не відкрито.
Aluminium Bahrain B. S. C. або Alba — це один найбільших алюмінієвих заводів у світі. Побудований у 1971 році в окрузі Кнафф на острові Бахрейн, завод збільшив свою виробничу потужність з 144 000 до 850 000 тонн алюмінію на рік, проклавши собі, таким чином, шлях у «велику десятку» виробників легкого металу і посівши почесне третє місце серед найбільших алюмінієвих заводів світу. У 2006 році Alba випустив 2.3% від загального обсягу виробленого в світі алюмінію.
Century Aluminum була утворена швейцарської трейдингової компанією Glencore International як холдинг для своїх алюмінієвих активів у 1995 році. Роком пізніше Glencore розмістила акції Century Aluminum на біржі, залишивши собі 30-відсотковий пакет. У компанії працює 1 750 осіб. Компанія контролює або тримає пакет акцій в декількох алюмінієвих заводах в США та Ісландії, а також у ряді сировинних активів на Ямайці і в США. У минулому році Century Aluminum приозвела 660 000 тонн алюмінію або 1,9% від загальносвітового обсягу. Головний офіс компанії розташований у р. Монтерей, США (штат Каліфорнія). У Росії представництв немає.
Енергія успіху
Відновлення алюмінію з глинозему шляхом електролізу — надзвичайно енергоємний процес, тому більшість вертикально-інтегрованих компаній виробляють власну електроенергію. Доступність і ціна електроенергії визначає другу тенденцію, що характеризує алюмінієву промисловість. Виробництво цього металу залишає промислово-розвинені країни і переміщається в держави, багаті ресурсами і дозволяють виробляти електроенергію з більш низькими капітальними витратами.
Так, тільки за останні 18 місяців зростаючі ціни на електроенергію, недоступність власної сировини, а також посилення екологічних норм призвели до зупинення або закриття алюмінієвих заводів у Західній Європі сукупною потужністю 354 000 тонн алюмінію на рік. Протягом найближчих півтора років в Європі буде закрито ще три заводи загальною потужністю 206 000 тонн алюмінію на рік.
У той же час у таких країнах, як Індія, Ісландія, Росія, Китай, ОАЕ, виробництво алюмінію зростає і розширюється. За оцінками аналітиків , протягом наступних чотирьох років кожна з цих країн збільшить сукупні виробничі потужності мінімум на 500 000 тонн алюмінію на рік. Абсолютним чемпіоном стане Китай, який до 2011 року додасть потужностей із загальним обсягом 7,6 млнтонн алюмінію в рік.
Алюміній присутня в нашому житті всього лише близько півтора століть, але і за цей короткий термін встиг пройти шлях від декоративного металу, улюбленця ювелірів, до матеріалу, що дозволяє нам пересуватися швидше, жити в теплі і затишку, користуватися всіма благами сучасності і пізнавати світи навколо. Корпоративна історія виробництва алюмінію не менш цікава. Компанії, ще п'ять років тому вважалися явними претендентами на світове лідерство в алюмінієвій промисловості, перетворилися в структурні підрозділи більш успішних конкурентів, а заводи, які починалися з експериментальних цехів по виробництву легкого металу, стали найбільшими в світі виробниками легкого металу. Чи То ще буде!